SİTE REHBERİ

Bu web sitesinde sizler için gerekli ve önemli olduğunu düşündüğümüz bilgileri mümkün olduğunca en kolay erişebilmenize ve ilgilendiğiniz hisse / hisseleri pratik bir şekilde sorgulayabilmenize özen gösterdik...

Site ve menülerin kullanımı ile ilgili önem verdiğimiz hususları ve pratik ipuçlarını ayrıca izah etmek isteriz :

1. Sitemize üye olurken gerçek bilgilerinizi vermekten asla çekinmeyiniz...

Çünkü ;

Sitemiz maksimum güvenlik tedbirleri ile donatılmış olup, güvenliğiniz ve bilgilerinizin gizliliğine çok büyük önem verilmektedir, hiç bir bilginize 3. şahısların erişebilmesi mümkün değildir...

Üyelik bilgilerinizde değişiklik veya güncelleme yapmak istiyorsanız ;

Resimde gösterildiği üzere, BİLGİLERİM sekmesini tıklayarak dilediğiniz düzenlemeyi yapıp, KAYDET demeniz yeterli olacaktır...

2. YASAL UYARI, GİZLİLİK POLİTİKASI & ÇEKİNCELER ve KİŞİSEL VERİLERİNİZİN KORUNMASI ilgili başlıkları mutlaka okuyunuz...

Bunları çok uzun - detaylı ve okunmasını yorucu bulabilirsiniz...

Ancak özellikle vurgulamak isteriz ki ;

Borsa Pivot ;

2 hususa çok önem vermektedir ve bunlardan asla taviz vermeyecektir :

a) Tüm Yasal mevzuata uyumlu hareket etmek...

b) Ciddiyet, Saygı & Nezaket, Güven / Güvenlik, Objektiflik...

Bu nedenle ;

Gayri ciddi yaklaşımlar, tarafımıza veya üyelerimize yönelik en küçük bir saygısız yaklaşım, güvenliği tehdit edici unsurlar ve sebebi - kaynağı belli olmayan, yorum kurallarına yasal olarak aykırı hiç bir yazışmaya izin verilmeyecek, derhal müdahele edilerek, uyarıları dikkate almamakta ısrarcı olanlar derhal Hukuk Servisimize intikal ettirilecektir...

Amacımız ;

Karşılıklı güven, saygı & nezaket kuralları içinde, ciddi ve daima objektif - gerçekçi bilgi ve veriler ile güvenli bir ortam içerisinde piyasaların analizini yapabilmek, doğru adımları atabilmektir...

3. Genel Bilgiler

Borsapivot.com, piyasalar kapandıktan sonra alenen yayınlanan piyasa verilerini kullanarak bilgi vermek amaçlı hizmet vermektedir.

Sitemize verilerin yüklenmesi gün sonunda piyasaların kapanmasını takiben yapılmaktadır. Bu sebeple farklı veriler farklı zamanlarda yüklenebilmektedir. Buna göre yüklenen veriler ve tahmini veri yükleme zamanları aşağıdaki gibidir.

Konu Başlığı

Güncelleme Zamanı*

120 dk.lık Pivot Sinyalleri

 Hergün 20.00'dan sonra

Günlük Pivot Değerleri

 Hergün 20.00'dan sonra

Haftalık Pivot Değerleri

 Her haftanın son iş günü 20.00'dan sonra

Aylık Pivot Değerleri

 Her ayın son iş günü 20.00'dan sonra

Yabancı  Ne Alıyor Ne Satıyor?

 Hergün 20.00'dan sonra

Aracı Kurum İşlem Hacimleri

 Hergün 20.00'dan sonra

Günlük Viop30 Endeks Yakın Vade Long/Short Pozisyonları

 Hergün 23.45'den sonra

Kümülatif (Toplam) Viop30 Yakın Vade Endeks Long/Short Pozisyonları

 Hergün 23.45'den sonra

Endeks ve Emtia Bilgileri (Ana Sayfa)
- Bist100
- Viop30
- Dolat/TL (USD/TRY)
- Dolar Endeksi (DXY)
- Ons Altın
- Gram Altın
- Dow Jones (Dji)
- Nasdaq (CCO)

- Kripto Paralar (BTC, ETH, XRP)

 Her gün 00.45'ten sonra

* Veri işleme  ve yükleme süreçleri farklılık gösterdiğinden yukarıda bahsedilen veri yayın saatleri değişiklik gösterebilir.

 

Verilerimiz ve hesaplamalarımız gün sonunda ve piyasalar kapandıktan sonra paylaşılmaktadır, gün içinde borsapivot.com aracılığıyla canlı veri izleme yapılamaz!Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Lütfen YASAL UYARI başlığı altındaki açıklamayı dikkatle okuyunuz!

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Ulaşmış olduğunuz bu site kapsamındaki gerek sözel gerekse de grafik bilgiler ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil ve surette olursa olsun herhangi bir karar dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla toplanmıştır.

İşbu site kapsamı bilgiler hiçbir şekil ve surette, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin gerek doğrudan gerek dolayısı ile uğrayacağı maddi ve/veya manevi zararı, kâr mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Finfors Eğitim ve Danışmanlık Ltd. Şti (borsapivot.com) sorumlu tutulamayacaktır.

4. Pivot Sistem Nedir Nasıl Yorumlanır?

Pivot noktası, teknik analizde bir enstrümanın bir önceki işlem periyotunda (örneğin günlük için bir önceki gün, haftalık için bir önceki hafta ve aylık için bir önceki ay gibi…) oluşan “denge fiyat” seviyesi olarak kabul edilmektedir.

Pivot Sistemin amacı, belli bir enstrümanın istenen periyot için (saatlik, 4 saatlik, günlük, haftalık gibi) yönünü, o an ki gücünü ve hangi noktalara doğru yükseleceğini/düşebileceğini tahmin etmeye çalışmaktır. İşlem fiyatının pivot fiyatına olan konumuna bakılarak hareket yönü öngörülebileceği gibi, bu seviyeden destek ve direnç seviyeleri de hesaplanabilmektedir.

Terazinin denge noktası misali, o anki fiyatlar bu denge noktasının yani pivot değerinin üzerinde ise, o zaman dilimi için yukarı eğilimin daha güçlü olduğu tahmin edilir. Aynı bakış açısı ile, o anki piyasa değerleri pivot seviyesini altında ise, o zaman dilimi için aşağı eğilimin daha güçlü olduğu tahmin edilir.

Şimdi pivot değere göre fiyat hareketlerini ve nasıl yorumlanacağını birlikte inceleyelim;

-       Belirli bir periyot için o an ki fiyatlar pivot değerinin üzerinde bulunuyor ve aşağısına gelmiyorsa, bu durumda yükseliş niyetinin 1. direnç noktasına kadar devam edebileceği tahmin edilir.

-       Aynı mantık ile, 1. direnç noktasından geri dönüş olmamış ve bu seviye geçilmiş ise, bu kez yükseliş eğiliminin 2. direnç noktasına kadar devam edebileceği tahmin edilir.

-       Yine o anki fiyatlar bu denge noktasının yani pivot değerinin altında ise, o zaman dilimi için aşağı eğilimin daha güçlü olduğu tahmin edilir.

Unutulmamalıdır ki, pivot sistem de bir tahmin etme veya beklenti oluşturma stratejisidir ve gelecekteki fiyat hareketlerini %100 tahmin etmesi imkansızdır!

     4.1. Pivot Sistem Püf Noktaları

1. Pivot değerini, herhangi bir yatırım aracı (örneğin hisse senedi) için navigasyon gibi düşünebilirsiniz. En basit tanım ile hisse senedinin fiyatı,

a.     pivot değerin üzerinde ise olumlu düşünce 

b.     pivot değerin altında ise olumsuz düşünce  

ağırlıktadır.

2. Fiyatı, Pivot değerinin üzerindeki bir hissenin yükselebileceği ve zorlanabileceği virajlar, hesaplanan direnç seviyeleridir.

Tıpkı bunun gibi fiyatı, pivot değerinin altında kalan hisse için hissenin gidebileceği seviyeler, destek seviyeleridir.

 

Önemli bir nokta ise; fiyatı, pivot değerinin altında kalan bir hisse için en önemli direnç, yine pivot değerinin kendisidir!

 

3. Kısa Vadeli yatırımlar için     günlük pivot,

    Orta Vadeli yatırımlar için     haftalık pivot,

    Uzun Vadeli yatırımlar için    aylık pivot,

daha isabetli sonuçlar üretmektedir.

 

4. Bir yatırım aracının (örneğin hisse senedi) kapanış fiyatının, pivot değer üzerinde olup olmadığı yakın takip edilmelidir. Örneğin hisse fiyatı haftalık veya aylık pivot değerinin üzerine çıkarsa, direnç değerleri de büyüyecektir ve bu durumda en kritik destek noktası, aşılan haftalık/aylık direnç noktası olacaktır. Belki de kararlarınızı buna göre değiştirmek isteyeceğinizden yakın takip çok önemlidir!

Bunun tersi de doğru olup, hisse fiyatı haftalık veya aylık pivot değerinin altında kapanışlar yaparsa, destek değerleri de büyüyecektir ve kritik direnç noktası, aşılan haftalık/aylık destek noktası olacaktır.  Konu, aşağıdaki görselde özetlenmiştir:

                                                                    

  4.2. Örnek Pivot Sistem Hesaplamaları