HAFTALIK PİVOT

Verileri 10 gün gecikmeli olarak görmektesiniz. Sitemizi kullanabilmek için ücretsiz üye olmanız gerekmektedir.
SON GÜNCELLEME: 12.04.2019 23:03
12.04.2019PİVOT HESAPLAMA SİSTEMİNE GÖRE DESTEK & DİRENÇLER
HAFTALIK3.DESTEK2.DESTEK1.DESTEKPİVOT1.DİRENÇ2.DİRENÇ3.DİRENÇKAPANIŞ
ACSEL3.053.393.643.984.234.574.823.93
ADANA6.566.646.736.816.906.987.076.81
ADBGR4.274.544.674.945.075.345.474.87
ADEL10.3010.5810.7311.0111.1611.4411.5910.94
ADESE1.661.801.862.002.062.202.261.96
ADNAC1.071.101.141.171.211.241.281.17
AEFES18.2318.5919.1819.5420.1320.4921.0819.65
AFYON4.004.134.204.334.404.534.604.30
AGHOL10.9711.5411.8612.4312.7513.3213.6412.30
AGYO1.051.091.121.161.191.231.261.15
AKBNK5.445.775.966.296.486.817.006.22
AKCNS6.266.356.426.516.586.676.746.50
AKENR0.520.530.550.560.580.590.610.56
AKFGY1.421.441.491.511.561.581.631.52
AKGRT3.994.164.314.484.634.804.954.47
AKGUV1.571.781.882.092.192.402.502.03
AKMGY17.1917.5017.7918.1018.3918.7018.9918.09
AKSA8.028.298.518.789.009.279.498.75
AKSEN2.152.252.312.412.472.572.632.39
AKSGY2.282.372.422.512.562.652.702.49
AKSUE8.798.889.009.099.219.309.429.10
ALARK2.152.282.362.492.572.702.782.46
ALBRK1.351.401.441.491.531.581.621.48
ALCAR36.2936.9037.3537.9638.4139.0239.4737.88
ALCTL6.006.356.556.907.107.457.656.82
ALGYO38.9040.3841.0242.5043.1444.6245.2642.08
ALKA4.264.334.464.534.664.734.864.56
ALKIM20.8921.6823.5524.3426.2127.0028.8724.88
ALYAG0.370.380.400.410.430.440.460.41
ANACM2.732.832.943.043.153.253.363.04
ANELE1.561.591.631.661.701.731.771.66
ANELT0.310.330.400.420.490.510.580.44
ANHYT5.095.235.345.485.595.735.845.46
ANSGR3.403.703.904.204.404.704.904.15
ARCLK16.5817.1817.5718.1718.5619.1619.5518.06
ARENA2.873.103.203.433.533.763.863.36
ARMDA8.879.199.369.689.8510.1710.349.60
ARSAN1.511.561.591.641.671.721.751.63
ARTI0.941.021.061.141.181.261.301.12
ASELS18.9619.8420.3221.2021.6822.5623.0421.00
ASLAN22.6523.4223.7524.5224.8525.6225.9524.30
ASUZU5.636.386.727.477.818.568.907.26
ATAGY3.753.773.823.843.893.913.963.85
ATEKS8.408.658.839.089.269.519.699.04
ATLAS0.350.650.811.111.271.571.731.04
ATPET0.670.720.750.800.830.880.910.79
ATSYH0.330.360.400.430.470.500.540.43
AVGYO0.991.061.181.251.371.441.561.27
AVHOL1.351.701.902.252.452.803.002.17
AVISA8.188.608.929.349.6610.0810.409.29
AVOD1.061.331.441.711.822.092.201.63
AVTUR1.021.071.111.161.201.251.291.15
AYCES2.492.923.523.954.554.985.584.03
AYEN2.152.312.422.582.692.852.962.55
AYES1.381.421.471.511.561.601.651.51
AYGAZ8.628.969.199.539.7610.1010.339.47
BAGFS4.334.744.915.325.495.906.075.20
BAKAB4.294.504.624.834.955.165.284.78
BALAT0.260.270.290.300.320.330.350.30
BANVT8.789.6210.1310.9711.4812.3212.8310.80
BASCM1.781.791.831.841.881.891.931.85
BERA1.641.691.731.781.821.871.911.77
BEYAZ3.373.543.673.843.974.144.273.82
BFREN156.65160.03162.55165.93168.45171.83174.35165.50
BIMAS74.1376.0977.3879.3480.6382.5983.8879.00
BIZIM6.997.427.698.128.398.829.098.04
BJKAS1.351.391.411.451.471.511.531.44
BLCYT1.521.581.621.681.721.781.821.67
BMEKS0.050.050.060.060.070.070.080.06
BMELK0.700.760.790.850.880.940.970.83
BNTAS1.341.411.471.541.601.671.731.53
BOLUC2.943.003.033.093.123.183.213.07
BOSSA3.793.994.104.304.414.614.724.25
BOYP3.724.094.544.915.365.736.184.95
BRISA6.356.546.706.897.057.247.406.87
BRKO0.250.250.260.260.270.270.280.26
BRKSN1.411.561.651.801.892.042.131.77
BRMEN0.590.650.730.790.870.931.010.80
BRSAN8.649.019.279.649.9010.2710.539.58
BRYAT34.6635.4635.8636.6637.0637.8638.2636.46
BSOKE0.830.870.890.930.950.991.010.92
BTCIM1.942.052.112.222.282.392.452.19
BUCIM4.024.174.274.424.524.674.774.39
BURCE2.832.923.023.113.213.303.403.11
BURVA1.261.371.451.561.641.751.831.54
CCOLA27.8429.2329.8831.2731.9233.3133.9630.90
CELHA5.235.385.455.605.675.825.895.56
CEMAS0.670.700.710.740.750.780.790.73
CEMTS5.245.415.575.745.906.076.235.73
CIMSA6.106.406.596.897.087.387.576.83
CLEBI59.4062.3864.0066.9868.6071.5873.2066.30
CMBTN21.8625.1926.4629.7931.0634.3935.6628.76
CMENT10.6113.3117.2319.9323.8526.5530.4720.54
COSMO0.790.860.961.031.131.201.301.04
CRDFA0.820.920.981.081.141.241.301.06
CRFSA3.073.183.243.353.413.523.583.32
CUSAN1.641.751.821.932.002.112.181.91
DAGHL0.801.201.391.791.982.382.571.68
DAGI1.001.171.351.521.701.872.051.52
DARDL0.930.971.001.041.071.111.141.03
DENCM9.409.759.9510.3010.5010.8511.0510.22
DENGE0.841.231.481.872.122.512.761.80
DENIZ14.0214.5015.0315.5116.0416.5217.0515.53
DERIM7.708.108.378.779.049.449.718.70
DESA1.701.892.052.242.402.592.752.22
DESPC3.433.493.613.673.793.853.973.70
DEVA3.874.084.384.594.895.105.404.63
DGATE5.546.276.747.477.948.679.147.34
DGGYO2.092.162.252.322.412.482.572.33
DGKLB1.031.081.111.161.191.241.271.15
DGZTE11.4112.9313.4714.9915.5317.0517.5914.50
DIRIT0.580.620.660.700.740.780.820.70
DITAS5.225.445.565.785.906.126.245.73
DMSAS2.432.632.722.923.013.213.302.86
DOAS4.014.214.384.584.754.955.124.56
DOBUR2.052.332.522.802.993.273.462.75
DOCO456.65463.43476.35483.13496.05502.83515.75486.20
DOGUB1.371.431.481.541.591.651.701.53
DOHOL1.031.071.101.141.171.211.241.13
DOKTA7.338.068.519.249.6910.4210.879.10
DURDO5.005.305.916.216.827.127.736.36
DYOBY2.582.832.943.193.303.553.663.12
DZGYO2.842.932.983.073.123.213.263.05
ECILC2.582.662.712.792.842.922.972.77
ECZYT6.176.507.077.407.978.308.877.52
EDIP0.580.620.640.680.700.740.760.67
EGCEY0.260.270.280.290.300.310.320.29
EGCYH0.070.090.090.110.110.130.130.10
EGCYO0.140.140.150.150.160.160.170.15
EGEEN450.10456.40461.70468.00473.30479.60484.90467.50
EGGUB21.7722.6723.0723.9724.3725.2725.6723.72
EGPRO6.989.139.8512.0012.7214.8715.5911.28
EGSER3.283.323.423.463.563.603.703.49
EKGYO1.331.391.421.481.511.571.601.46
EKIZ0.250.260.280.290.310.320.340.29
EMKEL0.760.770.790.800.820.830.850.80
EMNIS0.490.670.790.971.091.271.390.94
ENJSA4.905.045.255.395.605.745.955.42
ENKAI4.654.714.864.925.075.135.284.96
EPLAS3.393.543.703.854.014.164.323.85
ERBOS13.3014.6515.2716.6217.2418.5919.2116.25
EREGL8.558.869.159.469.7510.0610.359.45
ERSU0.730.780.790.840.850.900.910.82
ESCOM0.570.590.620.640.670.690.720.64
ETILR1.801.861.881.941.962.022.041.92
ETYAT0.550.570.600.620.650.670.700.62
EUHOL0.650.700.830.881.011.061.190.92
EUKYO0.660.690.700.730.740.770.780.72
EUYO0.550.580.590.620.630.660.670.61
FENER5.656.226.567.137.478.048.387.01
FLAP2.642.752.832.943.023.133.212.92
FMIZP13.8114.4014.7015.2915.5916.1816.4815.14
FONET4.074.484.685.095.295.705.904.98
FORMT4.715.115.716.116.717.117.716.21
FRIGO1.701.741.771.811.841.881.911.80
FROTO49.5549.8850.8551.1852.1552.4853.4551.50
GARAN7.457.948.118.608.779.269.438.44
GARFA2.182.372.542.732.903.093.262.72
GEDIK3.113.313.513.713.914.114.313.71
GEDZA4.054.234.344.524.634.814.924.48
GENTS1.601.701.771.871.942.042.111.85
GEREL1.751.871.932.052.112.232.292.02
GLBMD0.430.460.470.500.510.540.550.49
GLRYH1.021.041.051.071.081.101.111.06
GLYHO2.642.782.852.993.063.203.272.95
GOLTS9.159.609.8010.2510.4510.9011.1010.12
GOODY2.702.963.063.323.423.683.783.24
GOZDE2.602.973.113.483.623.994.133.36
GRNYO0.530.560.580.610.630.660.680.60
GSDDE1.191.301.351.461.511.621.671.43
GSDHO0.820.860.880.920.940.981.000.91
GSRAY1.161.201.251.291.341.381.431.29
GUBRF2.312.532.642.862.973.193.302.80
GUSGR1.381.441.471.531.561.621.651.51
GYHOL2.522.762.893.133.263.503.633.07
HALKB5.405.755.946.296.486.837.026.21
HALKS1.061.081.101.121.141.161.181.12
HATEK2.893.413.694.214.495.015.294.09
HDFGS1.081.131.161.211.241.291.321.20
HEKTS10.0210.3011.1211.4012.2212.5013.3211.67
HLGYO0.610.670.730.790.850.910.970.79
HUBVC1.671.902.332.562.993.223.652.66
HURGZ0.720.770.800.850.880.930.960.84
ICBCT3.203.373.453.623.703.873.953.57
IDEAS15.8820.4322.1626.7128.4432.9934.7225.30
IDGYO1.391.431.481.521.571.611.661.52
IEYHO0.260.270.280.290.300.310.320.29
IHEVA0.530.640.870.981.211.321.551.04
IHGZT0.490.570.700.780.910.991.120.80
IHLAS0.300.330.390.420.480.510.570.43
IHLGM0.670.730.780.840.890.951.000.83
IHYAY0.380.430.540.590.700.750.860.62
INDES5.215.966.357.107.498.248.636.92
INFO1.471.571.691.791.912.012.131.80
INTEM5.365.886.216.737.067.587.916.63
IPEKE4.094.284.414.604.734.925.054.57
ISBIR149.80155.40158.60164.20167.40173.00176.20163.00
ISCTR4.945.225.395.675.846.126.295.61
ISDMR6.937.057.187.307.437.557.687.30
ISFIN7.367.437.647.717.927.998.207.78
ISGSY2.512.672.802.963.093.253.382.94
ISGYO0.910.920.940.950.970.981.000.95
ISMEN2.172.262.332.422.492.582.652.41
ISYAT0.750.770.770.790.790.810.810.78
ITTFH3.613.824.304.514.995.205.684.64
IZFAS1.461.561.621.721.781.881.941.70
IZMDC1.531.581.661.711.791.841.921.72
IZOCM19.3019.7520.0620.5120.8221.2721.5820.44
IZTAR2.243.183.614.554.985.926.354.29
JANTS26.5926.9127.5327.8528.4728.7929.4128.00
KAPLM2.732.893.143.303.553.713.963.34
KAREL4.955.615.896.556.837.497.776.36
KARSN1.301.371.431.501.561.631.691.49
KARTN298.10307.65314.90324.45331.70341.25348.50323.30
KATMR3.393.864.174.644.955.425.734.56
KCHOL15.2615.8216.1216.6816.9817.5417.8416.55
KENT112.25116.73122.55127.03132.85137.33143.15127.70
KERVN0.230.240.260.270.290.300.320.27
KERVT1.131.301.381.551.631.801.881.50
KLGYO1.701.811.962.072.222.332.482.09
KLMSN5.976.336.606.967.237.597.866.91
KLNMA17.0818.9420.4822.3423.8825.7427.2822.18
KNFRT23.7724.3924.9525.5726.1326.7527.3125.54
KONYA163.50171.75175.50183.75187.50195.75199.50181.50
KORDS10.5610.7511.1211.3111.6811.8712.2411.40
KOZAA5.205.395.575.765.946.136.315.75
KOZAL38.0639.7841.0242.7443.9845.7046.9442.50
KPHOL1.601.751.801.952.002.152.201.90
KRDMA2.092.182.282.372.472.562.662.37
KRDMB2.052.152.242.342.432.532.622.33
KRDMD2.002.182.282.462.562.742.842.42
KRGYO1.141.171.201.231.261.291.321.23
KRONT6.957.337.547.928.138.518.727.83
KRSAN3.613.995.045.426.476.857.905.75
KRSTL0.730.760.780.810.830.860.880.80
KRTEK1.131.181.201.251.271.321.341.23
KUTPO3.773.924.014.164.254.404.494.13
KUYAS0.841.071.181.411.521.751.861.35
LIDFA1.942.032.082.172.222.312.362.15
LINK11.8112.3912.7413.3213.6714.2514.6013.20
LKMNH3.924.144.224.444.524.744.824.37
LOGO35.0336.1636.8537.9838.6739.8040.4937.76
LUKSK3.503.754.014.264.524.775.034.26
MAALT15.7515.8816.0816.2116.4116.5416.7416.24
MAKTK1.201.251.291.341.381.431.471.33
MARKA0.510.540.560.590.610.640.660.58
MARTI0.490.530.570.610.650.690.730.61
MAVI31.4833.8034.9637.2838.4440.7641.9236.70
MEGAP1.651.831.922.102.192.372.462.05
MEPET1.041.091.121.171.201.251.281.16
MERIT6.437.188.018.769.5910.3411.178.80
MERKO0.590.620.680.710.770.800.860.72
METAL0.860.880.890.910.920.940.950.90
METRO0.700.740.760.800.820.860.880.79
METUR0.961.001.031.071.101.141.171.06
MGROS12.2612.9013.1913.8314.1214.7615.0513.65
MIPAZ1.341.381.411.451.481.521.551.44
MMCAS0.780.860.961.041.141.221.321.05
MNDRS0.620.640.670.690.720.740.770.69
MPARK9.6811.0311.4912.8413.3014.6515.1112.39
MRDIN3.043.133.203.293.363.453.523.28
MRGYO0.520.570.600.650.680.730.760.64
MRSHL21.9822.4922.8623.3723.7424.2524.6223.30
MSGYO1.121.141.191.211.261.281.331.22
MTRYO1.171.241.281.351.391.461.501.33
MZHLD3.203.413.483.693.763.974.043.62
NETAS6.486.947.217.677.948.408.677.57
NIBAS6.276.496.957.177.637.858.317.29
NTHOL1.471.571.611.711.751.851.891.68
NUGYO2.042.072.102.132.162.192.222.13
NUHCM6.636.846.957.167.277.487.597.11
ODAS1.341.431.491.581.641.731.791.56
OLMIP3.243.503.653.914.064.324.473.85
ORGE2.772.923.013.163.253.403.493.13
ORMA0.820.981.041.201.261.421.481.15
OSMEN1.251.371.431.551.611.731.791.52
OSTIM0.991.021.061.091.131.161.201.09
OTKAR99.45101.08103.75105.38108.05109.68112.35105.90
OYAYO0.981.041.061.121.141.201.221.10
OYLUM0.941.001.041.101.141.201.241.09
OZBAL0.850.981.101.231.351.481.601.22
OZGYO0.750.780.790.820.830.860.870.81
OZKGY1.631.952.282.602.933.253.582.60
OZRDN2.692.762.832.902.973.043.112.90
PAGYO4.074.144.204.274.334.404.464.26
PARSN8.298.699.6010.0010.9111.3112.2210.25
PEGYO0.420.450.470.500.520.550.570.49
PEKGY3.343.473.673.804.004.134.333.83
PENGD1.201.301.341.441.481.581.621.41
PETKM4.164.324.404.564.644.804.884.52
PETUN6.596.726.887.017.177.307.467.02
PGSUS27.1727.6928.8729.3930.5731.0932.2729.72
PINSU0.941.101.171.331.401.561.631.28
PKART2.492.883.423.814.354.745.283.88
PKENT59.1562.0864.1567.0869.1572.0874.1566.65
PNSUT6.006.426.857.277.708.128.557.27
POLHO2.742.923.053.233.363.543.673.20
POLTK35.6038.1639.3641.9243.1245.6846.8841.24
PRKAB1.821.881.911.972.002.062.091.95
PRKME2.132.182.272.322.412.462.552.34
PRZMA1.501.581.631.711.761.841.891.69
PSDTC5.175.586.386.797.608.018.816.99
QNBFB6.286.406.526.646.766.887.006.64
RALYH2.282.722.983.423.684.124.383.33
RAYSG1.581.801.952.172.322.542.692.13
RHEAG0.660.680.710.730.760.780.810.73
RODRG2.522.612.722.812.923.013.122.82
ROYAL1.271.311.331.371.391.431.451.36
RTALB1.231.291.321.381.411.471.501.36
RYGYO0.730.790.830.890.930.991.030.88
RYSAS0.660.680.700.720.740.760.780.72
SAFKR1.861.932.052.122.232.312.422.14
SAHOL7.177.477.667.968.158.458.647.90
SALIX1.711.972.172.432.632.893.092.40
SAMAT0.960.991.031.061.101.131.171.06
SANEL1.962.122.322.482.682.843.042.50
SANFM1.441.641.741.942.042.242.341.89
SANKO1.942.022.092.172.242.322.392.16
SARKY3.113.183.263.333.413.483.563.33
SASA7.497.767.918.188.338.608.758.12
SAYAS0.780.800.820.840.860.880.900.84
SEKFK2.802.913.043.153.283.393.523.16
SEKUR2.672.802.873.003.073.203.272.97
SELEC3.463.573.733.844.004.114.273.86
SELGD1.341.371.471.501.601.631.731.53
SERVE1.882.002.232.352.582.702.932.40
SEYKM3.223.443.573.793.924.144.273.74
SILVR1.061.101.121.161.181.221.241.15
SISE5.175.415.786.026.396.637.006.08
SKBNK0.961.001.021.061.081.121.141.05
SKTAS1.391.441.481.531.571.621.661.52
SNGYO0.370.380.390.400.410.420.430.40
SNKRN2.993.394.074.475.155.556.234.61
SNPAM2.963.033.083.153.203.273.323.14
SODA6.967.047.167.247.367.447.567.26
SODSN7.357.527.657.827.958.128.257.80
SOKM8.658.849.069.259.479.669.889.26
SONME3.053.153.233.333.413.513.593.32
SRVGY2.963.373.634.044.304.714.973.96
SUMAS6.987.047.187.247.387.447.587.28
TACTR2.002.723.153.874.305.025.453.72
TATGD3.894.044.144.294.394.544.644.26
TAVHL19.4921.7022.5924.8025.6927.9028.7924.14
TBORG7.457.818.218.578.979.339.738.59
TCELL11.3511.7012.1112.4612.8713.2213.6312.49
TEKTU0.680.690.710.720.740.750.770.72
TGSAS2.382.502.632.752.883.003.132.75
THYAO12.5913.1913.4614.0614.3314.9315.2013.89
TIRE1.721.821.881.982.042.142.201.96
TKFEN22.3122.7323.6124.0324.9125.3326.2124.26
TKNSA2.252.392.462.602.672.812.882.56
TKURU5.665.785.865.986.066.186.265.96
TLMAN8.748.909.089.249.429.589.769.25
TMPOL2.702.772.832.902.963.033.092.89
TMSN3.854.064.204.414.554.764.904.37
TOASO17.9818.3418.6619.0219.3419.7020.0219.00
TRCAS1.231.301.341.411.451.521.561.39
TRGYO2.072.152.212.292.352.432.492.28
TRKCM3.153.193.263.303.373.413.483.31
TSGYO0.630.670.710.750.790.830.870.75
TSKB0.690.720.730.760.770.800.810.75
TSPOR0.820.860.890.930.961.001.030.92
TTKOM4.104.214.294.404.484.594.674.38
TTRAK28.3229.6730.2431.5932.1633.5134.0831.20
TUCLK1.021.561.772.312.523.063.272.14
TUKAS3.423.653.733.964.044.274.353.88
TUPRS115.70120.90125.10130.30134.50139.70143.90129.80
TURGG23.5624.6725.7626.8727.9629.0730.1626.86
UFUK1.081.091.131.141.181.191.231.15
ULAS1.191.271.321.401.451.531.581.38
ULKER17.0517.6418.1218.7119.1919.7820.2618.65
ULUSE16.8917.5018.4319.0419.9720.5821.5119.20
ULUUN1.942.122.242.422.542.722.842.39
UMPAS0.380.390.400.410.420.430.440.41
UNYEC2.542.783.003.243.463.703.923.23
USAK0.920.960.981.021.041.081.101.01
UTPYA6.036.316.646.927.257.537.866.94
UZERB0.880.921.031.071.181.221.331.10
VAKBN3.804.024.144.364.484.704.824.31
VAKFN1.291.341.381.431.471.521.561.42
VAKKO2.412.662.803.053.193.443.582.99
VANGD0.981.201.281.501.581.801.881.43
VERTU2.842.973.053.183.263.393.473.15
VERUS17.8219.0120.0221.2122.2223.4124.4221.12
VESBE13.5514.9015.9517.3018.3519.7020.7517.15
VESTL10.9611.7012.1512.8913.3414.0814.5312.74
VKFYO0.991.051.091.151.191.251.291.14
VKGYO1.611.721.801.911.992.102.181.89
VKING0.920.960.981.021.041.081.101.01
YAPRK2.312.402.432.522.552.642.672.49
YATAS3.694.144.374.825.055.505.734.71
YAYLA0.760.780.810.830.860.880.910.83
YESIL7.828.198.418.789.009.379.598.70
YGGYO8.508.658.708.858.909.059.108.80
YGYO0.230.240.250.260.270.280.290.26
YKBNK1.881.982.042.142.202.302.362.12
YKGYO1.271.331.381.441.491.551.601.43
YONGA5.715.866.256.406.796.947.336.52
YUNSA3.974.134.224.384.474.634.724.34
YYAPI0.230.240.250.260.270.280.290.26
ZOREN1.121.171.211.261.301.351.391.25
YASAL UYARI:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.

Burada yer alan yorum ve analizler genel nitelikte olup, yorum ve analizde bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bu sitede kullanılan bilgiler güvenilir kaynaklardan elde edilmiş olup,  kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan SİTE SAHİBİ VE YAZARLARI HİÇBİR ŞEKİLDE SORUMLU TUTULAMAZ...